Res Urbis

Res Urbis is a training program intended for young cultural operators from Brussels, managing innovative projects linked to urban issues.

The program strengthens their skills in terms of strategy and project development, enables them to compare practices and to understand the stakes of their living area.

During the training, each of the participants gets an individual tutorial linked to the evolution of the project.

The content of the training focuses on the conception and management of cultural projects ; presentation skills, understanding of both Brussels’ and Europe’s cultural environments and concepts related to cultural development in Europe.

Res Urbis is supported by COCOF.

Application Form (closed for 2019-2020 session)

Program participants :

  • Administration communale d’Auderghem, Service Culture – Florence Minguet
  • AFRAHM asbl – Coline de Reymaeker
  • Ambassade Universelle – Mohamed Benzaouia
  • Association culturelle Joseph Jacquemotte – Laura Lepretre, Nathalie Rozza
  • Artwigo 3a – Carole Devleeschouwer
  • Atelier de création sonore radiophonique – Irvic D’Olivier
  • Atelier Graphoui – Maria Palacios Cruz
  • Banquine asbl / FEDEC – Camille Vlerick
  • Ballets du Grand Maghreb – Ana Stegnar
  • Belgicannats – Alessia Sebillo
  • Boups Radio – Nicolas F
  • Bruxelles laïque asbl – Frédéric Mendes
  • Bruxelles nous appartient – Paul Decleire
  • Bureau vers plus de bien être V+ – Thiery Decuypere
  • La Cavalerie – Koraline de Baere
  • Centre culturel La Venerie – Nicolas Belayew , Julie Praet 
  • Centre Video de Bruxelles asbl (CVB) – Martine Depauw
  • Chantiers d’Afrique – Nicole Enamy
  • Club Antonin Artaud – Eric Paternoster
  • Comité général d’action des Marolles – Françoise Van Haelen
  • Communiquart – Benoît Vanderstraeten
  • La Concertation ASBL – Catherine Dauvister
  • Les Corsaires – Marie-Pierre Despret
  • CUBE – Abdelkarim Kortoubi
  • Deus ex Machina – Isabelle Monnoyer
  • DoucheFlux – Annabelle Dupret
  • Douzerome asbl – Olivier Istat
  • Espace Cré-Action (La Roseraie) – Emmanuelle Van Overschelde
  • Espace des Migrations – Lionel Delchambre
  • Espace Regards ASBL – Florence Marchal
  • Festival international de l’enfance et de la jeunesse – Agnès Berkes
  • The flying cow project – Paolo Boselli
  • La Fonderie – Anne Brunelle
  • Audrey Donceel – Pascal Majerus
  • Genres-d’à côté – Sylvie Antonio Bonsangue
  • Indekeuken collectif – Céline Marique
  • Kan’H – Delphine Navez
  • Kokliko’Théâtre – Magalie Revest
  • KOMPLOT ASBL – Sonia Dermience
  • Libera Projet Education – Fernanda Flacco
  • Libera Projet Festival – Lorenza Lo Sasso
  • Le Local – Nadid Belaatik
  • MADAGUIRI – Marie Lepretre
  • Maison des jeunes de Watermael Boitsfort – Emeline Caboche
  • MAPS – Chiqui Garcia, Anne Degroux
  • Med in media – Karima Saïdi
  • Musée de la BD – Dennis Marien
  • Musiques Mosaïques – Marie Lepretre
  • Nova Cinema – Gwenaêl Breês
  • Ourim & Toumim asbl – Valérie Beauduin
  • PICOL ASBL – Cédric Coda
  • Polaris
  • François Thiry – Précare / city mine(d)
  • Véronique Linard – Promo Jeunes
  • Nathalie Delaunoy – Les P’tits Belges
  • Nicolas Wierinck – PTTL Collectif
  • Véronique Depiesse – Axel Claes
  • Radio Panik – Carmelo Iannuzzo, Caroline Deman, Sophie Auby
  • Réseau des Bibliothèques et Ludothèques de Watermael-Boitsfort – Simona Petitto
  • Réseau de Musiciens Intervenants en Atelier asbl (ReMuA asbl) – Sarah Goldfarb
  • Réseau des Arts à Bruxelles – Lissa Kinnaer
  • Service Culture Ixelles – Sophie Destrebecq
  • Souterrain Production – Ahamdi Ahmed
  • Tem – Adeline Testart
  • Tilt ! – Nathalie Mertens
  • UMAY Productions – Mustafa Balci
  • Université Libre de Bruxelles – Isaline Bergamaschi
  • Université Populaire de Laeken – Carine Potvin
  • La Voix des Femmes – Séverine Micheroux
  • VOX – Marie-Eve Cosemans